Pippa Bacca Kimdir?

Pippa Bacca Kimdir?
9 ay evvel tarafından yazıldı.
           

Pippa Bacca kimdir? sorusunu sormadan önce nacizane birlaç kemal edeyim.

Haklısın hiçbirimiz savaşlardan ve insan ölümlerinden hoşnut olmayız. Bir şartla, o savaşta taraf tuttuğumuz kazandığı sürece. Kaybedersek tabi ki savaşa hayır. Evet, her ne kadar savaş öcü, ıgg diyorsakta bir şekilde savaşları destekleriz.

Zaten herkes savaşlara karşı olsaydı iktidarlar bu konuyu sömüremezdi ve hiç kimsede savaşmazdı. Yani bir yerde savaş var ise bilin ki birileri de bunu kutsuyor, birileri birilerin ölümünden mutu oluyor.

Türkiye’den sonra İsrail ve Filistine gidecekti

Şimdi size savaşa karşı olan bir kadını anlatacağım. Öyle oturduğu yerden savaşmayalım, savaş kötüdür demedi. Kendince elini taşın altına koydu. Savaş belasına bulaşan ülkelere gidecek ve savaşın kötü olduğunu haykıracak. Bir rota çizdi, Milano’dan başlayarak, Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistine geçecek, Tel-Aviv’de yolculuğunu noktalanacak. Öyle uçak bileti alıp ben savaşa karşıyım da demek yok. İnsana dokunmak istiyor. İnsan ile iletişim kurmak istiyor. Bu uzun yol boyunca birilerine derdini anlatmak istiyor.

Otostop çekerek bütün bu ülkeleri gezerek savaşın ne lanet bir iş olduğunu anlatacaktı. Sonra aklına bir fikir geldi, yahu bu gelinlik en önemli günlerde giyiliyor, o halde gelinlik önemlidir. Ama kadar önemli bir elbiseyi neden insan hayatında sadece bir kere giyer ki? Peki gelinliği kim giyiyor? Kadınlar. Yani savaşlarda en çok zarar görenler.

O kadınlar ki, oğlu da kocası da savaşta öldürülür, yetmez tecavüze uğrar, yetmez kendisi de öldürülür. Gelinliği bütün bu yol boyunca giyeceği tek elbise olarak karar verdi. Gelinliğini özel yaptırdı, çünkü o bir sanatçıydı.

Bizim ülkemizdekilerle karıştırmayın lütfen. Gelinliğin etek kısmı saflığın ve masumiyetin simgesi olan zambağa benzetti. Gelinliği 11 kattan yaptı. Türkiye katında ise Türk bayrağı vardı. Peki neydi bu sanatçının ismi? Eminim çoğu kişi bilmiyor. Oysa ki o huzur dolu evini bırakmıştı, huzurlu ülkesini bırakmıştı. O bir İtalya’ndı. Yani onun ülkesinde savaş meraklısı yoktu. Kafası rahattı. Sana bana savaşın lanet bir halt olduğunu anlatmaya çalışacaktı. Çünkü bizim sanatçılarımızın öyle bir kaygıları yoktu, bu eksiği gördü ve bunu kendine bir görev kabul etti.

Onun adı Pippa Bacca

Onun adı Pippa Bacca, o bir barış geliniydi. Rotasında ki Avrupa ülkelerini planladığı gibi gezdi, savaşın lanet olduğunu anlattı. Sonra Türkiye’ye de geçti. Eteğinde Türk bayrağı vardı. 31 Mart 2008 günü Kocaeli’nin Gebze ilçesine kadar geldi Pippa. Bir kamyonet gördü, elini kaldırdı otostop çekti. Araca bindi derdim barış dedi. Sizin ülkenize de barışın gelmesini istiyorum dedi. Kamyonet sürücüsü olan Murat Karataş ise onu ıssız bir yere götürüp ilkin tecavüz edip sonra da öldürdü. Belki de bu yüzden Türkiye ye hiçbir zaman barış gelmeyecektir.

Çünkü barış iyidir, savaş kötüdür diyenin ırzına göz koyuyoruz. Öldürüyoruz. Hala buğun bile savaş kötüdür diyen birçok insan hapiste yatıyor. Ayşe öğretmeni hatırlayan var mı? Çocuklar ölmesin dediği için küçük bebeği ile birlikte hapse konuldu. Evet Savaşı sevmeyen ülkenin savaşı isten insanlarıyız, savaşı kutsayanı kutsayan ülkenin evlatlarıyız.

Peki kim bu Murat Karataş

Peki kim bu Murat Karataş? O Evli ve 2 çocuk babasıydı. Tutuklandı, Yargılandı. Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinde ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Sonra bu ceza katilin iyi halinden dolayı 30 yıla düşürüldü. Son olarak 2016 yılından bir haber ilgilimi çekti, onu okuyayım. Göçmen kuşların yol haritasını çıkarmak amacıyla Slovakya ve Macaristanlı kuş bilimcilerin çip taktığı leylek 2 bin 600 kilometre uçuşun ardından Mersin’de avcılar tarafından vuruldu.

Kalın umutla görüşmek dileği ile.

Şiyar Kendirci

To top