Martın 8. Günü

Martın 8. Günü
12 ay evvel tarafından yazıldı.
           

Bugün Mart ayının 8. Günü. Hoşuna gittiği gibi ifade edilebilen bir gün. Kimisi “Dünya kadınlar günü” kimisi “Dünya EMEKÇİ kadınlar günü” kimisi “Kadına Şiddet günü” der. Bir gerçek vardır ki bu günün kadınlar ile anılması için büyük bedeller ve emekler verildiği bir gündür.

8 Martın içi boşaltı

Her şeyin içinin boşaltıldığı günümüzde birçok günün anlam ve kıymetinin içi boşaltıldığı gibi Martın 8. Günü de içi boşaltılmıştır.

Gün içinde büyüklüklerine oranla, TV kanalları, Gazeteler, Haber siteleri kadın gününün kutlandığına dair mesajlar yayınlayacak sonra o kutlayan dönüp işine bakacak. Tabi kadınlar günü sayesinde birileri isimlerini tekrarlatmış olacak, reklam yani. Hatta kimileri bol bol çiçek satacak herkes bu günden memnun olacak.

Kazançlı bir gün olacak

Sosyalist kadınların bu günün var olması için öncülük ettiği, çokça bedel ödendiği bu gün, kapitalist sistemin de iştahını kabartır. Kapital sistem zengindir. Bir şeyin önüne geçemiyorsa o şeyin içini boşaltır. Bundan dolayıdır ki özelde ülkemizde birçok kadın ve erkek, kimisi hediye bekleme telaşına girecek kimisi mevcut ekonomik şartlarda hediye alamamayı kendine yedirecek, yediremeyecek.

Günün anlam ve öneminin farkında olanlar bugün eşlerini dövmek ya da öldürmekten sakınacak bu işi yarına bırakacaktır. Gerçek şudur ki her yıl binlerce kadın öldürülür, çoğu kadın ise ölümü bekler, beklerken de şiddet görür.

Şiddetin milyon türü vardır

“Ben karımı dövmem la” diyen yiğitler de çoktur, nereden bilsin ki şiddet sadece dayak yâda ölüm değildir, şiddetin milyon türü vardır.

Her şey siyasallaştığı gibi, kadının ölümü de artık siyasi zemindedir. Farklı partilere mensup olmak vicdana danışmadan kadın ölümü hakkında ezber yorum yapmaya bir neden olmuştur ve bu ayıplanmıyor artık.

Bir kadın ölseydi de çıkıp kurtlarımızı dökelim de bağıralım diyen kadın savunucuları, kadın için sadece ekranlarda konuşmaktan öteye gitmeyen feminist hareketler.

Velhasıl bugün Martın 8. Günü.

To top